Hallitus sai puoliväliriihensä päätökseen ja tuloksena esiteltiin säästöjä sekä veronkevennyksiä, joiden on tarkoitus edistää Suomen talouskasvua.
Analyyseja riihen voittajista ja häviäjistä riittää, ja nyt tehtyjen päätösten pitkäaikaiset vaikutukset selviävät vasta ajan myötä. Joka tapauksessa päätetyt toimet tuovat lisäeuroja työssäkäyville: ansiotuloverotusta keventämällä ja korkeimpia marginaaleja laskemalla hallitus pyrkii parantamaan työnteon kannustimia ja vahvistamaan suomalaisten ostovoimaa.
Yritysten toimintaedellytyksiä tuetaan alentamalla yhteisöverokantaa 18 prosenttiin. Tämä on merkittävä muutos, sillä poliitikkojen kansalle jakamat varat syntyvät yrityksissä, joko sen itsensä tai sen työntekijöiden maksamina veroina ja maksuina. Kasvua saadaan aikaan vain, jos yrittäminen ja investoiminen koetaan aiempaa houkuttelevammaksi.
Säästöjen kohteeksi puolestaan joutuvat kunnat, joilta peruspalvelujen valtionosuuksia leikataan noin 75 miljoonan euron edestä. Lisäksi säästöjä kohdistuu mm. korkeakouluihin, kehitysyhteistyöhön ja yritystukiin.
Suomen talouteen vaikuttavat myös maailmanpoliittiset käänteet, joita on vaikea ennustaa ja joihin Suomella on vain vähän, jos lainkaan vaikutusvaltaa. Toivoa kuitenkin sopii, että nyt tehdyt riihipäätökset osaltaan johdattelevat maamme kipeästi kaivatulle kasvun tielle.
Rakentamisen toimialan näkökulmasta yksi myönteisistä päätöksistä on asuntolainojen enimmäiskeston pidentäminen 30 vuodesta 35 vuoteen. Hallitus arvioi sen lisäävän työvoiman liikkuvuutta ja parantavan asuntomarkkinoiden toimivuutta. Lisäksi Finanssivalvonnalle sallitaan asuntolainakaton nostaminen enimmillään 95 prosenttiin kaikille asunnonostajille nykyisen 90 prosentin sijaan.
Nykyisessä markkinatilanteessa kaikki toimet hiljaisena käyvän asuntokaupan vauhdittamiseksi ovat tervetulleita. Kuluttajien luottamus tulevaisuuteen on maailman myllerryksessä ollut koetuksella, ja se on heijastunut myös asunnonhankintapäätöksiin. Mitä pidempään asuntokaupan hiljaiselo jatkuu, sitä kipeämmin seuraava noususuhdanne kohtelee asunnontarvitsijoita asuntopulan ja hintojen karkaamisen muodossa. Toivottavasti tässä nähdään liikettä positiiviseen suuntaan.